Zobacz także
BRAK
Wodzisław
„Starość zaczyna się już w … przedszkolu”
„ Z Babcią i Dziadkiem przez świat wartości” - tolerancja wymiarem pokonywania barier starości”
Wodzisław.
Dnia 09.05.2015 r. w godzinach 10.00 – 14.00 odbyło się kolejne szkolenie z projektu „Starość zaczyna się już w przedszkolu”
Jest to pierwsze miejsce, gdzie do projektu przyłączyły się wszystkie przedszkola oraz szkoły podstawowe z oddziałami zerowymi, na terenie jednej gminy.
Wodzisław to gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim.
Głównym inicjatorem oraz organizatorem spotkania była Pani Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Wodzisławiu, Pani Barbara Kałka.
Pani Dyrektor zainteresowała projektem władze gminy. Dzięki temu, projekt ujrzał swoje światło dzienne właśnie tutaj, gdzie projekt będzie nie tylko realizowany ale również na jego podstawie powstanie innowacja pedagogiczna realizowana przez poniższe placówki na terenie gminy:
Przedszkole Samorządowe w Wodzisławiu
Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Mierzawie
Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Piotrkowicach
Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Naworzycach
Oddział Przedszkolny w Samorządowej Szkole Podstawowej w Lubczy
Oddział Przedszkolny w Samorządowej Szkole Podstawowej w Brześciu
Przedszkole z uśmiechem w Lubczy.
Szkolenie odbyło się w budynku gminy Wodzisław, w pięknej sali urzędu gminy.
Podczas wspólnej pracy szkoleniowej, nauczyciele wymieniali się realizowanymi działaniami na rzecz osób starszych w swoich placówkach. Chcieli również poznać jak najwięcej nowych pomysłów na kolejne wspólne spotkania dzieci i seniorów.
Pierwsza część szkolenia pozwoliła nam wszystkim spojrzeć na „starość” z punktu widzenia projektu, jego założeń i misji. To co zwróciło szczególną uwagę to fakt, że z dziećmi o starości należy rozmawiać w taki sposób, aby pokazać im zarówno jej blaski jak i cienie.
Rozmawialiśmy o ponadczasowych wartościach, wybierając spośród nich te, które są wspólne dla wielu pokoleń: dzieci, nas dorosłych oraz seniorów. Zastanawialiśmy się jakie bariery stwarza w naszym społeczeństwie, czy też w nas samych ta „starość”.
Zastosowana podczas szkolenia technika wizualizacji, pozwoliła nam przypomnieć sobie zapachy naszego domu rodzinnego (było wiec ciasto drożdżowe, chrzan, wanilia). Ćwiczenie pokazało również jak rozmawiać z dziećmi na tematy trudne, pojawiły się również pomysły na inne tematy z wykorzystaniem takiego ćwiczenia.
Poruszona tematyka, dotycząca umiejętności interpersonalnych nas wszystkich, spotkała się również z dużym zainteresowaniem.
Najwięcej radosnej, twórczej pracy przyniosły ćwiczenia i zadania z części artystycznej. Powstały pięknie ozdobione, metoda decoupage, świeczki. Pacynki z torebek śniadaniowych pokazały talenty artystyczne oraz kreatywność ich twórców. Na zakończenie zagrała wielopokoleniowa orkiestra.
Najwięcej pytań skierowanych zostało do Pani Danuty Chrzanowskiej, doradcy metodycznego wychowania przedszkolnego, z uwagi na chęć dyrektorów i nauczycieli do stworzenia innowacji pedagogicznej na podstawie projektu” Starość zaczyna się już w przedszkolu”. Wyjaśnione kwestie pozwoliły na podjęcie decyzji dotyczącej realizacji innowacji w placówkach, z których nauczyciele uczestniczyli w naszym spotkaniu.
Oprócz miłej i serdecznej atmosfery, na sali urzędu gminy unosił się zapach parzonej kawy i samodzielnie upieczonych, przepysznych domowych ciast.
Pierwszy raz cała gmina bierze udział w naszym wspólnym przedsięwzięciu! Bardzo dziękujemy i gratulujemy takich otwartych i empatycznych postaw wobec ważnych problemów społecznych.
Po prostu są miejsca w naszym kraju, gdzie ludzie starsi będą czuć się potrzebni a ich wiedza i doświadczenie pozwoli najmłodszemu pokoleniu poznać nie tylko zainteresowania czy pasje starszego pokolenia, ale również kawał historii, której nie ma na żadnych stronach w żadnej książce!
Takim miejscem jest właśnie Wodzisław, miejscem w którym dostrzega się drugiego człowieka, bez względu na to ile ma lat…
Serdecznie dziękujemy!
Magdalena Skórkowska