Elementary School praktycznie i z pasją o edukacji

Zobacz także

Czeladź

Starość zaczyna się już w … przedszkolu”

Z Babcią i Dziadkiem przez świat wartości” - tolerancja wymiarem pokonywania barier starości”


Czeladź

13 kwietnia 2015r. w godzinach 11.00-14.00 w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi http://www.kpsscz.pl/

odbyło się pierwsze na Śląsku szkolenie z projektu „Starość zaczyna się już w przedszkolu…”

Temat szkolenia to:

„ Z Babcią i Dziadkiem przez świat wartości – tolerancja wymiarem pokonywania barier starości.”

Spotkanie zorganizowała Pani Monika Ostrowska – Cichy, która jest również koordynatorem całego projektu na terenie miasta Czeladź oraz sąsiadujących powiatów.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, dyrektorzy oraz nauczyciele: Przedszkola nr.7, Przedszkola nr. 9,Przedszkola nr. 1, Przedszkola nr.4, Przedszkola nr.11, Przedszkola nr.5. Nie zabrakło również osoby zajmujące się problematyką seniorów na terenie miasta Czeladź – Pani Izabeli Pietrzak – Witulskiej, Koordynatora Uniwersytetu Trzeciego Wieku Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. W szkoleniu czynny udział brali również pracownicy Kolegium, którzy na co dzień spotykają się z problematyką ludzi starszych.

Prowadzone szkolenie wzbudziło duże zainteresowanie i zaowocowało wspaniałą pracą warsztatową, którą udało się nam utrwalić na kilku fotografiach.

Szkolenie prowadzili Trenerzy firmy Edu-Tera: Danuta Chrzanowska i Magdalena Skórkowska.

Dzięki realizacji prostych ćwiczeń warsztatowych, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z misją, wizją i tematyką projektu.

Przykłady „dobrych praktyk” oraz przekazane materiały posłużyć mogą jako inspiracja i zachęta do własnych pomysłów mających za zadanie aktywne włączanie Seniorów w życie przedszkolaków i uczniów.

Poniżej przedstawiamy kilka słów od uczestników naszego spotkania.

Projekt łączy pokolenia i prowadzi wzajemny dialog, a przekazywane treści to ponadczasowe wartości, których nam młodym, młodszym, najmłodszym bardzo potrzeba w dzisiejszej rzeczywistości.”

Myślałem, że nie znajdę wspólnego języka z moją mamą… Okazało się że właśnie teraz mamy wspólne pasje i zainteresowania. To audiobooki, moja mama zna wszystkie nowości zanim ja usłyszę tytuł…(…)”

Mam w domu chorą, bliską osobę, najwięcej trudności sprawiło mi zorganizowanie życia całej mojej rodziny w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji(…)Macie Państwo rację mówiąc o blaskach ale również i o cieniach starości.”

Kilka słów od trenerów:

Najciekawszym elementem całego szkolenia jest wzbudzenie świadomości oraz poznanie możliwości udziału w procesie zmiany myślenia i postrzegania „starości wokół nas”. Pasje, zainteresowania Seniorów to kawał historii, której nie odnajdziemy w żadnych podręcznikach. W wielu wypadkach miejsce w jakim dzisiaj jesteśmy My zawdzięczamy właśnie Im. „Spieszmy się…, pozwólmy tym historiom ujrzeć światło dzienne i trafić na najbardziej podatny grunt – na zaciekawione życiem i światem najmłodsze pokolenie. Dzięki temu sami będziemy mogli zmierzyć się ze starością naszych najbliższych.”

Danuta Chrzanowska, Magdalena Skórkowska.

Zapraszamy wszystkie przedszkola, szkoły oraz instytucje zajmujące się problematyką seniorów do realizacji projektu na terenie Czeladzi i okolic.

Głęboko wierzymy, że dzięki Wam, uda sie zbudować pomost porozumienia a tym samym pokonać jak najwięcej barier jakie niesie za sobą okres starości.

Serdecznie zapraszamy!

 

123456