Zobacz także
- Papier-mâché – sztuka tworzenia z masy papierowej
- Decoupage- technika serwetkowa- sztuka ozdabiania przedmiotów
- Arteterapia w pracy z dziećmi
- „Jak to zrobić”- ciekawe zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym
- Wspomaganie rozwoju dzieci nieśmiałych poprzez techniki arteterapeutyczne
- Mandala - technika wyrażania siebie
- Niecodzienne techniki malarskie
- Techniki przestrzenne dla dzieci
Slow toys – zabawki recyklingowe
Slow toys – zabawki recyklingowe
Podejście do zabawek diametralnie zmieniło się na przestrzeli lat. Z dziecięcego marzenia o jednym ukochanym misiu przerodziło się w biznes i sposób na zbicie fortuny. Obecnie wybór zabawek jest równie szeroki jak wśród innych dóbr konsumpcyjnych. A reklamy skierowane do dzieci nie odbiegają profesjonalizmem do reklam samochodów czy sprzętów AGD. Przemysł zabawkowy mknie do przodu, serwując małym klientom coraz to nowe dawki kolorowego produktu w estetyce czasem szokującej dla dorosłych odbiorców, zostawiając w tyle miejsce na wyobraźnię i własną kreację. Tymczasem dzieciom do dobrej zabawy często wystarczy patyk, koc czy puste pudełko.
Dzieci pozbawione dostępu do zabawek zaczynają wymyślać je ze zwykłych przedmiotów codziennego użytku, a wszystkie braki uzupełniają wyobraźnią. Wykorzystując tę zdolność możemy wykonywać z nimi nowe przedmioty – zabawki, ozdoby lub po prostu dzieła plastyczne – z rzeczy, które możemy znaleźć pod ręką. Z pomocą przyjdą nam patyczki po lodach, puste plastikowe butelki, papierowy talerzyk, rolka po papierze toaletowym, sznurek czy stara skarpetka. Wielkim atutem tych materiałów jest fakt, że w większości pochodzą z odzysku. Stworzenie dzieła z rzeczy przeznaczanych zwykle do wyrzucenia stworzy okazję do poruszenia z dziećmi tematu ekologii, tak newralgicznego w dzisiejszych czasach. Natomiast sam proces powstawania eko-zabawki da dziecku poczucie sprawstwa i odpowiedzialności za swój wyrób. Przedmiotom wykonanym własnoręcznie stawia się inne wymagania i przypisuje inne uczucia, niż tym uzyskanym bez żadnego wysiłku i wkładu własnego. Często proste i z pozoru mniej atrakcyjne wizualnie zabawki, ale wymagające od dziecka zaangażowania, wyobraźni i pracy, cieszą się większym zainteresowaniem i przywiązaniem.
Na tych warsztatach nauczyciel dowie się jak zrobić z dziećmi zabawki recyklingowe, jakie materiały mogą stać się inspiracją przy tworzeniu takich dzieł oraz ręcznie wykona przykładowe zwierzątka np. z patyczków po lodach i plastikowej butelki.