Zobacz także
BRAK
Starość zaczyna się już w przedszkolu…
Od jakiegoś czasu wiele instytucji, stowarzyszeń, fundacji zajmuje się problemem osób starszych w Polsce. Starają się pozyskiwać odpowiednie fundusze aby wspierać seniorów, organizować rozmaite akcje włączające osoby starsze w nadal aktywne życie. W taki sposób z powodzeniem funkcjonują Uniwersytety Trzeciego Wieku, liczne organizacje skupiające się na zapewnianiu rozmaitych zajęć starszym ludziom, portale internetowe. Coraz częściej media donoszą o wielu różnorodnych akcjach promujących życie seniorów.
Z naszej perspektywy te wszystkie działania, zresztą bardzo pozytywne, wpływają na podniesienie jakości życia seniorów.
Projekt zatytułowany „Starość zaczyna się już w przedszkolu…” ma zupełnie inny wymiar. Wprawdzie dotyczy seniorów ale jego zasięg dotyczy edukacji związanej z oswajaniem starości. Każdy myśli, że jeśli edukacja to na pewno dotyczy dzieci czy uczniów – tak, lecz tylko pośrednio. Prawdziwym, bezpośrednim odbiorcą są nauczyciele i rodzice, osoby, którym potrzeba oswoić się ze starością swoich najbliższych. Wówczas edukacja dzieci odbędzie się zupełnie samoistnie w myśl słów Małego Księcia „jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś…”
Na pewno należy „spojrzeć prawdzie w oczy” i gdzieś w głębi samego siebie stwierdzić, że starość nie jest niczym przyjemnym, że to dla niektórych, jeden wielki kłopot, niepełnosprawność, bezradność, niechęć, brak czasu, nieraz odraza i zamykanie a wręcz odcinanie się od problemu z jakim boryka się wielu z nas. Starość to przede wszystkim ogromna samotność, brak możliwości takiego kontaktu jakiego pragnęłaby starsza osoba ze swoim dzieckiem –a dziecko, dorosłe, żyje w świecie i warunkach bardzo mało sprzyjającym zatrzymaniu się i wykonaniu chociażby jednego telefonu, jednej wizyty, jakiegoś miłego słowa, gestu. Coraz częściej przypominamy sobie o naszych bliskich w dniu ich święta, podczas obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia czy Świąt Wielkanocnych.
Rodzin wielopokoleniowych jest coraz mniej. Więzi, które łączyły kiedyś pokolenia dzisiaj są cieniutkie i bardzo łatwo je przerwać. Z jednej strony taką sytuację powodują warunki życia ale z drugiej człowiek żyje w otoczeniu tak wielu bodźców zewnętrznych, tyle ma możliwości, że zaczyna gubić się w tym co jest dobre a co złe. To zagubienie bardzo szybko przekłada się na fakt, że lepiej i łatwiej zapłacić za opiekę nad starszym ojcem czy matką i mieć pozorny spokój niż znaleźć jedną godzinę w tygodniu i udać się z wizytą do Babci czy Dziadka, aby wnuk mógł usłyszeć jakąś ciekawa historię czy opowieść. „Skosztować” wartości, które dzisiaj wśród młodego pokolenia nie mają już takiego znaczenia jak miały dla nas czy naszych dzieci.
Ten projekt nie ocenia ani nie oskarża żadnych postaw, jego celem jest próba zmierzenia się z własnymi słabościami i z własnym oswajaniem starości. Zaczyna się już w przedszkolu z prostego powodu. To czas w którym mózg w małej główce nasiąka jak gąbka. To właśnie tutaj mówimy wprost o tym czym jest starość, jakie ma dobre i słabsze strony. Projekt przede wszystkim włącza Seniorów w codzienne życie i działania przedszkolaków. Seniorzy, którzy pojawiają się w placówkach, to nie tylko Babcie czy Dziadkowie Przedszkolaków ale również osoby, które mieszkają w Domach Pomocy Społecznej, uczestniczą w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego wieku, po prostu są gdzieś w pobliżu Przedszkola.
Projekt składa się z trzech modułów:
- Tematyka szkoleń dla Rad Pedagogicznych:
- ,,Z Babcią i Dziadkiem przez świat wartości” - tolerancja wymiarem pokonywania barier starości
-
„Zapachy miłości” – czyli wnuczek w odwiedzinach u Babci. Rzecz o komunikacji pokoleń
-
„Ile daję a ile biorę? Równowaga relacji czy zwykła agresja i manipulacja?”
-
„Odnaleźć sprawność w niepełnosprawności naszych staruszków. Rzecz o potrzebie spełnienia i zwykłych marzeniach.”
-
Wielkie wartości starszych ludzi wobec „lolów i spoksów”. Rzecz o zanikaniu wartości w świecie szumów komunikacyjnych.
-
Dziadkowie na „fejsie”, czyli rzecz o języku polskim w cyberświecie wnucząt
-
Empatia czyli jak rozświetlić cienie starości?
-
Senioralia - spotkania w przedszkolach i szkołach w ramach współpracy i promowania placówki na podległym terenie. Szkolenia dla nauczycieli, rodziców z udziałem zaproszonych seniorów .
- Pasje i ukojenia czyli jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem? Warsztaty interpersonalne.
-
W każdym wieku w „duszy gra…”. Warsztaty artystyczno- muzyczne
-
„Czym zaskoczyć synową i wnuczka? Warsztaty artystyczne z zastosowaniem nowoczesnych technik plastycznych.
-
Jak ćwiczyć umysł bez komputera ,” ipada, iphona”– czyli zastosowanie techniki mapy myśli i 6 kapeluszy Edwarda de Bono
-
Estetyka powszedniego talerzyka czyli rzecz o zdrowiu i dobrym jedzeniu”
-
Senior ekspertem juniora – to pomysł rzeczywistego zaangażowania seniorów, którzy mieliby ochotę aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach i szkołach.
Angażuje całą społeczność: dzieci, uczniów, nauczycieli, dyrekcję, rodziców oraz włącza seniorów w nasze codzienne życie a nie tylko od święta. Chcemy aby takie działania stały się czymś zupełnie zwyczajnym. Projekt mówi o trudnych sprawach, pozwala każdemu razem i każdemu z osobna przeżyć lub sprostać własnym wyzwaniom, pomaga pokonać pewne ograniczenia i stwarza możliwość nie tylko oswajania starości ale również akceptacji i zaprzyjaźnienia się z czymś co nieuchronnie zbliży się do nas samych.
Żeby dowiedzieć się jak to się rzeczywiście odbywa? Co należy zrobić? Jaka pracę powinien wykonać Nauczyciel i co to oznacza dla Przedszkola? Jaka jest rola Rodziców?
ZAPRASZAM DO KONTAKTU
MAGDALENA SKÓRKOWSKA
508 024 753
ZAPRASZAM RÓWNIEŻ DO SASIADUJĄCEJ ZAKŁĄDKI NA STRONIE WWW.EDUTERA.PL, GDZIE MOŻNA ZAPOZNAC SIĘ Z RELACJAMI Z ODBYTYCH SPOTKAŃ W CAŁEJ POLSCE!