Elementary School praktycznie i z pasją o edukacji

Zobacz także

Zawiercie

,,PODAJ RĘKĘ, STARSZY PRZYJACIELU – DO ZABAWY SPIESZMY SIĘ”

budowanie systemu wartości i szacunku do osób starszych.

Plan działań edukacyjnych w ramach projektu

„Starość zaczyna się już... w przedszkolu”.

Partnerzy:

 • Firma szkoleniowa Edu – Tera
 • Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”
 • Urząd Miasta Zawiercie
 • Lokalne Media
 • Uniwersytet III wieku w Zawierciu
 • Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu
 • Rada Rodziców Przedszkola nr 8 w Zawierciu

 

ZOBACZ: ZADANIA SZCZEGÓŁOWE, CELE, TERMIN REALIZACJI i OSOBY ODPOWIEDZIALNE

Działania  w ramach projektu ,,Starość zaczyna się już w przedszkolu".

 • Wszystkie grupy wiekowe przeprowadziły w naszym przedszkolu Uroczyste spotkania z Babcią i Dziadkiem z okazji ich święta. W organizacji tych uroczystości bardzo aktywnie pomagali nam rodzice - były zaproszenia, wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce z Babcią i Dziadkiem oraz upominki i poczęstunek dla świętujących.
 • We wszystkich grupach wiekowych odbyła się również zabawa karnawałowa, na którą również zaprosiliśmy Babcię i Dziadka. Były wspólne tańce, konkursy i wesoła zabawa w towarzystwie seniorów
 • Ponadto Babcie i Dziadkowie z grupy Leśnych Ludków, zostali zaproszeni do wspólnej zabawy z przedszkolakami w dniu powszednim - dzieci grały z babciami w grę planszową ,,Ukryty skarb", bawiły się przy znanych dawnych zabawach kołowych - ,,Moja Ulijanko", ,,Mało nas", ,,Stary niedźwiedź" itd. oraz przy nagraniach piosenek - ,,Jedzie pociąg", ,Kółko graniaste", ,,Uciekaj myszko", ,,Kaczuszki" itd.
 • Dzieci z wszystkich grup wiekowych słuchają bajek czytanych przez zapraszane Babcie i Dziadków do przedszkola
 • Dzieci z dwóch najstarszych grup zorganizowały akcję ,,Serduszko dla seniora" i przed Walentynkami, podczas spaceru i wycieczki do pobliskiego sklepu rozdawały przypadkowo spotkanym starszym osobom samodzielnie wykonane serduszka. Reakcja tych osób była niepowtarzalna - uśmiech, zaskoczenie, zakłopotanie, że oni nie są przygotowani i nie mogą nic dać dzieciom. Było bardzo miło i przyjemnie.

 

"Z Babcią i Dziadkiem przez świat wartości” - tolerancja wymiarem pokonywania barier starości”

Zawiercie

13.04.2015r. w godzinach 17.00 – 20.00 miałyśmy zaszczyt gościć w przepięknym i kolorowym Przedszkolu nr. 8 mieszczącym się na ulicy Wierzbowej 8 w Zawierciu.

Śląsk, znany bardzo dobrze ze swojej gościnności przywitał nas radosnym uśmiechem Pani Dyrektor Krystyny Koczur oraz wspaniałym aromatem kawy…

W szkoleniu uczestniczyli zaproszeni dyrektorzy i nauczyciele z przedszkola nr. 8, http://www.bajkoludki.edu.pl/?page_id=119


 


 


 


Przedszkola nr. 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu, http://przedszkolenr2.proste.pl/

Publicznego Przedszkola w Siewierzu http://www.publiczneprzedszkolesiewierz.szkolnastrona.pl/

oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ogrodzieńcu http://www.sp.ogrodzieniec.pl/

Od pierwszych chwil naszego spotkania zauważyć można było wspaniałą, radosną i życzliwą atmosferę wśród wszystkich zgromadzonych gości. Widać było mocny, silny zespół gotowy do podjęcia kolejnego wyzwania jakim jest przeciwstawienie się barierom jakie niesie za sobą „Starość…”.

Szczególnie, że Dyrektorzy i nauczyciele od dawna realizują działania, których celem jest obecność seniorów w przedszkolach, nie tylko w dniu Babci i Dziadka, ale jest to na przykład wspólne czytanie bajek …

Podczas szkolenia oraz rewelacyjnej pracy warsztatowej nad kolorową, przedszkolną salą unosił się ogrom pozytywnych emocji i wielka chęć działania i tworzenia. To, co udało nam się wypracować utrwalone zostało na fotografiach.

Najwięcej radości sprawiło uczestnikom ozdobienie świec metodą decoupage, a orkiestra wielopokoleniowa, prowadzona przez Dyrygenta –Trenera Danutę Chrzanowską nie chciała przestać grać… I na tym właśnie polega ta wspólna i otwarta postawa, dzięki której jak się tylko chce, można wszystko…

Dla mnie spotkanie w Zawierciu to wspaniała podróż, której celem jest autentyczne włączanie seniorów w życie ich wnuków, to także podróż która ma szansę na nawiązywanie prawdziwego dialogu między najmłodszym a najstarszym pokoleniem. W centrum tego dialogu jesteśmy My, dorośli – pedagodzy, wizjonerzy lepszej edukacji. Któż więc inny ma ten dialog nawiązać i wspomóc?

Szanowne Panie Dyrektor, Pani Krystyno, Pani Danuto, Pani Joanno, Pani Magdaleno, Szanowni Nauczyciele!!!

Dziękujemy, że mogłyśmy spotkać się z Wami!

Najbardziej dziękujemy za sposoby, które wskazaliście na przełamywanie barier starości, poniżej niektóre z nich:

Empatia, inicjatywy na rzecz dialogu międzypokoleniowego, entuzjazm, rozmowy na wszystkie tematy, wspieranie, miłość, czas, spotkanie….”

Wyjechałyśmy z Zawiercia z pewnością, że tu w Zawierciu, Siewierzu i Ogrodzieńcu wielu seniorów odzyska uśmiech nie tylko na twarzy ale i głębiej…. W sercu!

Dziękujemy i mamy nadzieje na kolejne spotkanie!

Magdalena Skórkowska

123456